História

História

Dychová hudba „Vlčovanka“ začala svoju činnosť v r.1974 ako detská dychová hudba z hornosúčanských kopaníc – Vlčieho vrchu. Postupne sa kapela pod vedením bývalého dirigenta posádkovej hudby v Trenčíne p. Martina Šedivého vypracovala na mládežnícku kapelu reprezentujúcu hudbu súčanského regiónu. Štýlovou čistotou, farebnosťou a svojráznym prevedením skladieb zaujala „Vlčovanka“ popredné miesto na mnohých súťažiach, festivaloch i prehliadkach dychových hudieb. Pod vedením kapelníka Ing.Petra Švajdu a umeleckého vedúceho Dušana Stehlíka naďalej naväzuje svojou tvorbou na tradície starej súčanskej piesne a tým zároveň reprezentuje známu dychovkársku oblasť z okolia Trenčína.

„Vlčovanka“ je jednou z mála kapiel na Trenčiansku, ktorá má vo svojom repertoári prevažne piesne ľudové alebo „šité na mieru“ od svojich dvorných skladateľov: kapelníka Petra Švajdu, Romana Mikláša a speváka Pavla Pavlecha. Tieto piesne sa viažu na oblasť, v ktorej táto dychová hudba pôsobí. Koncertné vystúpenia má naštudované v štýlovom prevedení. Kapela vystupuje na podujatiach v krojovom oblečení, čo celkovo dotvára štýlovosť ľudovej dychovej hudby súčanského regiónu.

Veríme, že dychová hudba Vlčovanka si svojimi tónmi získa srdcia mnohých priaznivcov dychovej hudby bez ohľadu na vek.

Úspechy

Úspechy

V roku 1998 sa Vlčovanka prvýkrát zúčastnila prestížnej
medzinárodnej súťaže o ZLATÚ KRÍDLOVKU v Hodoníne ( Česká Republika ),
kde obsadila 3.miesto ako Najlepší zahraničný orchester.
Tento úspech motivoval Vlčovanku natoľko, že sa o 2 roky neskôr rozhodla znova zúčastniť súťaže o ZLATÚ KRÍDLOVKU.

Vytrvalá a húževnatá príprava priniesla Vlčovanke doslova historický úspech. Možno ho považovať za najväčší úspech v doterajšej existencii kapely.

Áno tušíte správne, v jubilejnom roku 2000 sa dychová hudba Vlčovanka stala VÍŤAZOM súťaže o ZLATÚ KRÍDLOVKU ako prvý zahraničný orchester v histórii tejto medzinárodnej súťaže. Zároveň Vlčovanka získala ocenenie za najlepšie prevedenie povinnej skladby. Za tento úspech kapela vďačí aj dirigentovi Ľ. Soukupovi, ktorý obdržal cenu za najlepší dirigentský výkon.

Spriatelené kapely

Na podnet našich holandských priateľov z kapely Boemekapel sme sa rozhodli na našej stránke vytvoriť miesto pre kapely, ktoré si Vlčovanka veľmi váži a za roky spoločného pôsobenia si k nim vypracovala pozitívny vzťah. V sekcií spriatelené kapely sa nachádzajú informácie o kapelách s ktorými Vlčovanka prichádza do kontaktu, či už na koncertoch, festivaloch alebo iných podujatiach…
Sekcia bude postupne dopĺňaná…

Boemekapel
homepage: http://www.boemelkapel.nl/

Chabovienka
homepage: http://www.chabovienka.nanete.eu/

Mistŕínanka
homepage: http://www.mistrinanka.cz/

Bodovanka
homepage: mone

Textilanka
homepage: http://www.textilanka.szm.sk/

Hradištská kapela
homepage: mone

Drietomanka
homepage: http://www.drietomanka.sk/

Bučkovanka
homepage: http://www.buckovanka.sk/

Písali o nás

Článok z novín